Узгодження числівників з іменниками


Це складна тема. Вона спричиняє труднощі не лише для учнів чи абітурієнтів, а часом - і для кваліфікованих філологів. Бо якщо помилковість вживання виразів на кшталт "позич мені на пару днів гроші" є зрозумілою для всіх, то пишучи словосполучення "півтори груші", ми вагаємося, чи раптом не "півтора груші". Так само як і з фразами на зразок "прибуло всього лиш три чоловіка" - сумніваємося, чи часом не "три чоловіки".

Числівник один (одна, одно, одне) узгоджується з іменником у роді, числі і відмінку: один крок, одна команда, одне озеро, одні друзі; одній подрузі, однією (одною) подругою і т. д.

Числівники два, три, чотири підпорядковують іменники, які стоять при них у формі називного відмінка множини (часто з наголосом родового відмінка однини): два столи, три карбованці, чотири мішки, дві сестри.

Числівники п'ять, шість, сім і т. д. керують іменниками в родовому відмінку множини: п'ять сторінок, шість аркушів, сім днів, тридцять сім партизанів, п'ятсот п'ятдесят вісім тисяч карбованців.

Мішані числа, що включають в себе елемент з половиною, з чвертю:

  • керують називним відмінком множини, якщо вони стоять при числівниках два, три, чотири: два з чвертю метри, два з половиною кілограми, три з чвертю кілометри;
  • від п'яти і більше такі числівники керують родовим відмінком множини: п'ять з половиною кілометрів, сорок з половиною процентів, п'ять з чвертю діб;
  • інші мішані дроби, в яких назва дробу приєднана до цілого числа сполучником і, керують тільки родовим відмінком однини: п'ять і одна п'ята кілометра, дванадцять і три сьомих кілограма, вісім і сім дев'ятих гектара.

Деякі іменники (типу киянин, подолянин, селянин), іменники четвертої відміни, іменник друг, а також іменник чоловік у значенні лічильного слова при числівниках два, три, чотири приймають форму родового відмінка однини: два громадянина, три киянина; прибуло всього лиш три чоловіка; два імені, три поросяти.

У непрямих відмінках числівники узгоджуються з іменниками як прикметники: двох хлопців, чотирьом робітникам, дев'яти (дев'ятьом) школам; двадцяти семи комбайнів; двадцятьма вісьмома комбайнами.

При складених числівниках іменники вживаються у формі, яка підпорядковується останньому компонентові числівника: вісімдесят три робітники, чотириста двадцять п'ять піонерів.

У сполученні зі збірними числівниками іменники вживаються в формі родового відмінка множини: двоє дітей, п'ятеро хлопців, семеро поросят.

При числівниках обидва, обидві іменник виступає у формі називного відмінка множини: обидва таланти, обидві армії.

Числівник півтора сполучається з іменниками чоловічого і середнього роду в формі родового відмінка однини, півтори з такою ж формою іменників жіночого роду: півтора року, півтора відра; півтори години.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати